|
HĂrekKeresĂ©s a hĂrekbenAzok a hĂrek jelennek meg a listában, melyek szövegĂ©ben szerepel az itt felsorolt összes szĂł!Belépés
|
  |
Szakmai kirándulás a szlovĂ©niai Gorenjska megyĂ©ben Ă©s a Bledi tĂłnálIdĂ©n második alkalommal is lehetĹ‘sĂ©gĂĽnk nyĂlt arra, hogy bepillantást nyerjĂĽnk más tĂ©rsĂ©gek mĂ©hĂ©szeinek tevĂ©kenysĂ©gĂ©be. OktĂłberi utunk azonban ezĂşttal a határon tĂşlra, a szomszĂ©dos SzlovĂ©niába vezetett.
ElsĹ‘ állomásunk a Gorenjska megyei Radovljica Regionális MĂ©hĂ©szeti Centrum volt. A javarĂ©szt uniĂłs forrásbĂłl megvalĂłsĂtott komplexumot a helyi mĂ©hĂ©sz egyesĂĽlet ĂĽzemelteti. CĂ©lja, hogy a tĂ©rsĂ©g mĂ©hĂ©szeinek szakmai segĂtsĂ©get nyĂşjtson, Ăgy palackozĂł ĂĽzem, Ă©s műlĂ©p gyártás is folyik az Ă©pĂĽletben, emellett szakmai továbbkĂ©pzĂ©seknek is helyet ad. De nem csupán mĂ©hĂ©szeket fogad a központ, a mĂ©zturizmus hazánkban ismeretlen formában kap helyet itt.
A SzlovĂ©n mĂ©hĂ©szet vĂ©dett, szigorĂş szabályozás szerint működik. A XIX. század Ăłta folyĂł mĂ©ztermelĂ©s jobbára hagyománytisztelĹ‘ mĂłdon, Ăşgynevezett mĂ©hesházakban folyik. Ezek az Ă©pĂĽletek kĂĽlönös egyĂĽttállása a szakmának Ă©s a paraszti naiv művĂ©szetnek. A kaptárak homlokfalait ugyanis egyedi festĂ©sek dĂszĂtik, Ăgy pompás látványt nyĂşjtanak a szĂnes kazettás kisházak.
Ugyan csak Ăşjdonság volt számunkra, hogy a szomszĂ©dos kis ország nem csak a mĂ©z iránt igyekszik felkelteni az Ă©rdeklĹ‘dĂ©st már az egĂ©sz fiatal korosztály számára. Az öregedĹ‘ szakma ugyanis szakkör formájában bekerĂĽlt a szlovĂ©n általános iskolák tanrendjĂ©be. A kisdiákok kirándulásunk második állomásán, az Ambrozic mĂ©hĂ©szetben ismerkedhetnek a szakmában. A fiatal mĂ©hĂ©sz család Kralov Med nĂ©ven ĂĽzemelteti bemutatĂł Ă©s kĂ©pzĹ‘ mĂ©hĂ©szeti központját. Blaz Ambrozic erdĂ©szkĂ©nt vĂ©gzett, egy megörökölt mĂ©hesház Ă©s egy szokatlan mĂłdon befogott mĂ©hraj alakĂtotta Ăşgy sorsát, hogy a csupán 30 családot számlálĂł mĂ©hĂ©szet ma már több nĂvĂłs dĂjat tudhat magáénak. A hagyományos kialakĂtásĂş mĂ©hesházat kibĹ‘vĂtve ĂĽvegfal mögĂĽl szemlĂ©lhetik az Ă©rdeklĹ‘dĹ‘k a mĂ©hek Ă©letĂ©t Ă©s a mĂ©hĂ©szt munka közben.
A térségben elsősorban vegyes virág-, eredi-, hárs- és fenyőmézet, illetve gesztenyemézet termelnek a hazaihoz hasonló védett, ellenőrzött módon, de megtalálható a vajméz, a lépesméz, a propolisz és a virágpor is a polcokon. Kiszerelésüket tekintve 900 g, 450 g, 250 g és 130 g -os üvegekben kerülnek forgalomba a termékek.
KövetkezĹ‘ állomásunk a fensĂ©ges látványt nyĂşjtĂł gleccser vájta Bledi- tĂłnál folytattuk, mely felett a sziklaszirtre Ă©pĂĽlt vár Ĺ‘rködik, mĂg a tĂł közepĂ©n lĂ©vĹ‘ „Bled-szigeten” a 17. században Ă©pĂĽlt barokk
Szűz Mária búcsújáró templom látványa kápráztatja el a látogatót.
A nap zárásaként a dobronaki Hancsik családnál vettünk méltó búcsút Szlovén barátainknál.
Érdekességek:
Bled SzlovĂ©nia-szerte ismert a vanĂliakrĂ©mes krĂ©mesĂ©rĹ‘l (kremna rezina vagy kremšnita – a nĂ©v eredete a nĂ©met Cremeschnitte, azaz „krĂ©mes szelet” szĂłra vezethetĹ‘ vissza). Mint vendĂ©glátĂłnktĂłl megtudtuk, egy magyar szakács remekműve tette hĂressĂ© itt ezt a finom Ă©dessĂ©get.
A Bled-sziget templomához 99 lépcső vezet. Esküvőkkor a hagyomány szerint a vőlegény által vezetett menyasszonynak ez úton csendben kell vonulnia.
Itt Ărták alá 1938-ban a bledi egyezmĂ©nyt Ă©s 1954-ben a Balkán-paktum politikai egyĂĽttműködĂ©srĹ‘l szĂłlĂł rĂ©szĂ©t.
2002-ben itt volt a 35. Sakkolimpia. |
|
  |